עם 1           

הקשר השבועי עם "שלום בינינו" 

בס"ד, ד' סיון תשס"ב, 15 במאי ‏2002

 השבוע:

1.      ברכת יו"ר העמותה- ד"ר שלמה קליש

2.      בינינו- דבר המערכת

3.      רשות הרבים- אתם כותבים

4.      ניצוצות- אמרת השבוע

5.      קצת אחרת- חדשות שעשו את לנו היום

6.   סיפור- בזכות האחווה

7.      לחיות עם הזמן

 

 קוראים יקרים,

שלום וברכה.

ממש היום אנו מסיימים את ימי ספירת העומר. על- פי המדרש, אבותינו שיצאו ממצרים היו בשפל המדריגה מבחינה רוחנית, ולכן במשך ארבעים ותשעה ימים זככו את עצמם, שלב אחרי שלב, עד אשר בעמדם אל מול הר סיני הגיעו למדרגה רוחנית עילאית.

אבל הזיכוך האישי של כל אחד ואחת מהם עדיין לא הביא אותם למצב שיהיו ראויים לקבל את התורה.

המפתח למתן תורה מתגלה בפסוק-"ויחן שם ישראל נגד ההר".

"ויחן"- דווקא בלשון יחיד, ללמד כדברי רש"י- "כאיש אחד בלב אחד". ההתעלות האישית של כל אחד ואחת עד למדרגה הגבוהה ביותר עדיין לא הספיקה. חייבים היו את ה-"כאיש אחד בלב אחד", ורק אז- "וכל העם רואים את הקולות ואת הלפידים".    כלומר, הקב"ה לא היה מוכן לבחור בנו כעם שיקבל את התורה, ספר הספרים, הקוד המוסרי לעולם כולו, עד שנהיה בהרגשת אחדות מלאה.

 גם כיום, כוחנו באחדות ובאהבה. אחדות אין פירושה אחידות דעות – יש לכבד את השני, ולתת מקום לדעות שונות משלך.  אבל, חשוב להרגיש בלב שאנחנו עם אחד, ענפים שונים באותו עץ, בעל גזע אחד ושרשים עמוקים וחזקים.

 אכן, זוהי מטרתה של שלום בינינו.  להגביר את הרגשת האהבה והאחדות והביחד של העם שלנו.  כאז גם היום, אהבת ישראל והאחדות בינינו, כיבוד דעותיו ואורחות חייו של האחר יכולים לרומם אותנו  טפח מעלה ולהביא לחברה טובה יותר, חברה של רעות, אחווה וחסד.

 זהו הגליון הראשון של מכתב אלקטרוני זה.  אנו רוצים שתכתבו אלינו, הן הערות לפרסום, והן הערות לא לפרסום, איך לשפר את העתון.  כמו כן, הודיעו לחבריכם על העתון, כדי שנוכל לשלוח גם להם.

 שיהיה לכולנו חג שבועות שמח, כאיש אחד בלב אחד.

 בברכה,

ד"ר שלמה קליש

יו"ר "שלום בינינו"

  

2. בינינו. דבר המערכת:

חג השבועות, הבא עלינו לטובה, הוא הזדמנות נאותה להידוק הקשר בינינו.

אנחנו ב"שלום בינינו" מאמינים שאפשר וצריך אחרת. שחייבים לפעול כדי שנוכל לחיות בחברה טובה יותר. חברה, שלמרות שחבריה שונים זה מזה בהשקפת עולמם ובאורח חייהם, יודעת לקבל ולכבד את האחר ללא כפיה או התנשאות.

הדרך היחידה להגיע לחברה שכזו היא להכיר איש את רעהו וללמוד את דעותיו, מבלי שנאלץ לשנות את עקרונותינו או שנכפה עליו לשנות את שלו. ובכל זאת לזכור תמיד שכולנו עם אחד.

באניית נופש בלב ים מחליט אחד הנוסעים לאוורר את תאו. לדעתו הדרך המתאימה ביותר היא לקדוח חור בדופן הספינה. וממחשבה למעשה- במרץ רב מתחיל מיודענו  במעשיו. הוא  מכה וחופר והנה אוטוטו ייפרץ  בתאו "החלון המיוחל".  לשמע ההמולה נזעקים בבהלה נוסעים אחרים לתאו. הם מנסים לשכנע אותו שאם לא יחדל ממעשיו הם עומדים לצלול במצולות הים. אבל הוא בשלו. לאחר שגוברים הקולות הזועמים הוא פונה אליהם בשלווה: "התא הזה שלי ורק אני אחליט מה לעשות בו, ואתם לכו והשגיחו על התאים שלכם".

 לפני שלושת אלפים, שלוש מאות וארבעה עשרה שנה אל מול הר סיני, במעמד קבלת התורה, נהיינו לעם, ומאז יצאנו למסע ארוך. כולנו יחד בספינה אחת. עברנו ועדיין אנחנו עוברים טלטלות קשות ואפילו סערות. ולמרות שלכל אחד יש את תאו הפרטי, כולנו יחד בספינה אחת והיא שייכת לכולנו. רק מתוך ההכרה בגורלנו המשותף ומתוך אחדות נמשיך   במסע אל חוף מבטחים.

החל מהיום אנו מוציאים את גיליון "עם 1" שיגיע אליכם בדואר האלקטרוני (אי-מייל) מדי שבוע.  מטרתו ליצור במה להידברות  בתחומי הזהות היהודית, אהבת ישראל, סובלנות ואחדות בקרבנו. נשמח לקבל את הצעותיכם, דעותיכם והערותיכם, וכמובן לפרסם תגובות רעיונות, אינפורמציות וחיבורים  שיגיעו למערכת ויהיו ראויים לפרסום.

הקשר הוא ללא כל מחויבות מצדכם, אבל אנחנו מקווים שתיקחו חלק פעיל בפרוייקט, הוא שייך לכולנו. אנא שלחו את מכתביכם ל: mailto:editor@shalombeinenu.org

 נשמח אם תעדכנו גם חברים אודות הקשר השבועי ל"שלום בינינו". 

 המעונינים להצטרף למקבלי הגיליון השבועי מתבקשים לשלוח את כתובתם האלקטרונית ל: mailto:info@shalombeinenu.org   או להשאיר פרטים בטל'-  02-5722207או בפקס 02-5722255.

ניתן להרשם גם דרך האתר: http//:www.shalombeinenu.org

למעונינים- ניתן לקבל את הגיליון באמצאות פקס.

עמותת "שלום בינינו" מתחייבת שלא לעשות כל שימוש מסחרי במידע או להעבירו לצד שלישי. 

 אז הנה יצאנו לדרך ומצפים לשיתוף פעולה פורה.

חג שמח,

גיורא וולף

עורך

   

3. רשות הרבים. אתם כותבים:

 אנחנו ממתינים לפרסם במדור זה חומרים שתשלחו אלינו.

 

4. ניצוצות. אמרת השבוע:

"נשמה יורדת לעולם הזה וחיה שבעים- שמונים שנה, כדי לעשות ליהודי טובה בגשמיות ובפרט ברוחניות".

(הרבי מליובאוויטש, בספר "היום יום")

 

5. קצת אחרת. חדשות במבט שונה:

 במדור זה אנו מקווים לעדכן אודות פעילויות של אחדות בעם, ולהביא גם ידיעות שלצערנו לא מצאו את דרכם לעיתונות הרגילה.

נודה לכם אם תיקחו חלק במדור ותיידעו אותנו אודות פעולות, אנשים ואירועים של חסד צדקה ומעשים טובים.

 

6. בזכות האחווה. סיפור:

שמואל היה אחד מגדולי ישראל שחיו בבבל. הוא היה ידוע כבקי בכל התורה כולה.
יום אחד ישב שמואל בחיק הטבע ושוחח בדברי חכמה עם חכם נכרי בשם אבלט, שבקי היה בחכמת הכוכבים וצפיית העתיד. 
באותה שעה יצאה חבורת פועלים מן העיר בדרכם אל האגם לקצוץ  קנים. רצה אבלט להפגין את כישוריו, וכשחלפו הפועלים על פניהם הצביע על אחד מהם ואמר לשמואל:

-         איש זה בדרכו לאגם, וברור לי שלא יחזור משם חי.

-         אם מבני ישראל האיש- השיב לו שמואל- יחזור לביתו בשלום, בזכות מצוה  שיעשה.

ובינתיים המשיכו הפועלים בדרכם, ומשהגיעו לאגם החלו במלאכתם. משהגיעה שעת הצהרים התאספו יחד לסעוד את סעודתם.   מנהג של רעים היה להם, לפועלים- בכדי שלכולם תהיה ארוחה שווה ולא יקנא איש ברעהו, היה אחד מהחבורה אוסף אל תוך סל משותף את לחמם של כולם ואחר כך מחלק את האוכל ביניהם.  באותו יום ראה אותו פועל, אודותיו שוחחו שמואל ואבלט, שאחד מחבריו עצוב וחסר מנוח. הוא הבחין שתרמילו של הלה ריק והבין שהוא מתבייש,  משום שאפילו פת לחם אין לו משלו ויאלץ לבקש מחבריו.   בזריזות הוא תפס את הסל המשותף והכריז שהיום תורו לאסוף ולחלק את הלחם. כשהגיע אל אותו חבר, הוציא מתיקו שלו את לחמו ועשה עצמו כאילו לקח את הלחם מחברו. אחר כך חילק את הארוחה לכולם בשווה, ולעצמו לקח מנה זעומה, כדי שלא ירגישו בחיסרון.  בסוף יום עבודתם פנו הפועלים לחזור אל העיר. גם שמואל ואבלט שבו אל אותו מקום בו ישבו בבוקר, כדי לראות את שעלה בגורלו של הפועל.  כשראה אבלט ששגה בדבריו וכל רע לא עונה לפועל, ניגש אליו וביקש לראות את הקנים שעל כתפו. כשפורקה חבילת הקנים, הבחינו בתוכה בנחש ארסי מת. הפועל הרג אותו בשעה שקצץ את הקנים ולא הבחין בו אפילו בשעה שארז אותם בחבילה.

כך, מבלי שידע, ניצל הפועל ממוות בזכות מצוות "ואהבת לרעך כמוך".

                                                                                                                                                                                                                    (על-פי הגמרא, מסכת שבת)                            

 קוראים יקרים- נשמח לקבל מכם  סיפורים קצרים אודות חסד, אחדות, אחווה ואהבת הבריות. סיפורים מן העבר וגם מתקופתנו. כאלה שקרו באמת, או כיד הדמיון הטובה עליכם.

 

7. לחיות עם הזמן.

מנהגי חג השבועות:

קריאת עשרת הדברות

אכילת מאכלי חלב

תיקון ליל שבועות

עוד ממנהגי החג באתר שלום בינינו  http://www.shalombeinenu.org

  

  

נשמח לקבל את מכתביכם:

mailto:editor@shalombeinenu.org